Program Hakkında

 

 

    AUZEF’e bağlı olan Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Programı, iki yıllık açık öğretim ön lisans programıdır. Perakendecilik ve mağazacılık iş ortamlarında uluslar arası standartlarda hizmet edebilme yeteneklerine bilgilerine katkıda bulunan, yaratıcı, yenilikçi, sektörler arası çalışma yapabilen, çalıştığı bölgenin ve ülkemizin geleneklerini yansıtma bilincine sahip çok kültürlü bireyler yetiştirmek amaçlanmaktadır.

 

DETAYLI BİLGİ

  

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Ön Lisans Programı'yla öğrencilere,

  • Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Fonksiyonlarına ilişkin bütün bilgilere sahip olarak,

  • Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi alanında edindiği kuramsal ve uygulamalı bilgileri kullanabilmeleri,

  • Kavram ve düşünceleri inceleyebilmek, verileri yorumlayabilmek, değerlendirebilmek ve araştırmalara dayalı çözüm önerileri geliştirebilmeleri.

  • Etkin iletişim kurma becerisine sahip olmaları hedeflenmektedir.

 

 

BAŞVURU KOŞULLARI

   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Ön Lisans Programı'na başvuru aşağıdaki şekillerde yapılmaktadır.

  • ÖSYM tarafından belirlenen puan türünde yeterli puan alan öğrenciler tercih yaparak başvurabilirler.
  • Herhangi bir ön lisans bölümünde okuyan öğrenciler ve ön lisans bölümü mezunları da ikinci üniversite kapsamında bölüme başvuru yapabilirler.

   Başvuru tarihleri, ücretler ve ders muafiyetleri gibi tüm detaylı bilgilere Başvuru sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

DERSLER VE DERS MATERYALLERİ

   Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Ön Lisans Programı; davranış bilimleri, genel işletme, temel ekonomi, pazarlama, perakendecilik, tüketici davranışları, pazarlama araştırmaları, tüketici hukuku, tedarik zinciri ve stok yönetimi gibi alanlar üzerine zorunlu ve seçmeli derslerden oluşmaktadır. Dersler internet üzerinden yayınlanan etkileşimli materyaller, notlar, video ve sunum formatlarında olup basılı materyal bulunmamaktadır. Örnek ders materyallerini incelemek için aşağıdaki bağlantılardan indirebilir, iki yıllık ders programına Ders Planları linkinden ulaşabilirsiniz.


 

 

SINAVLAR VE ÖLÇME DEĞERLENDİRME

   Fakültemiz tarafından yapılacak sınavların geneli çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Her ders için 20 soru sorulmakta ve soruların çözümü için 30 dakika süre verilmektedir.

   Sınav merkezleri ve sınav tarihleri gibi tüm detaylı bilgilere Ölçme ve Değerlendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.


 

 

MEZUNİYET

  Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Ön Lisans Programı boyunca almış olduğu döneme ait zorunlu derslerinden başarılı olup, mezuniyet için belirtilen (transkriptte mevcut) kredi/AKTS miktarını doldurmuş olmak gerekmektedir.

   Programdan mezun olan öğrenciler, lisans diploması alarak “Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Meslek Elemanı” ünvanını kazanırlar.

 

 

KARİYER OLANAKLARI

Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi Ön Lisans Programı mezunları;

  • Türkiye’deki bütün perakendecilik işletmelerinin yönetim, finans, pazarlama, muhasebe, insan kaynakları gibi fonksiyonlara yönelik personel talebi bulunmaktadır.
  • Bununla birlikte günümüzde program mezunları sadece kamuda değil sigortacılık, bankacılık başta olmak üzere özel sektörün birçok dalında da çalışabilmektedir.

   Mezuniyetle ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için mezuniyet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.